Aktualności

10/08/2015
Automobilista we wrześniu 2015!

Polski Fiat 125p MR75 – najważniejsza modyfikacja i początek „polonizacji”! Citroën 2CV – przedwojenne tropy i polskie wątki; odbudowa Sokoła 125; szukamy odpowiedzi Indian czy Ardie? Jak kupować Alfę Romeo 164. Ford na pustynię. Uruchamiamy silnik po długim postoju. Z dziejów polskiej motoryzacji: silniki z Andorii – unikalne zdjęcia!

więcej... →

W tym numerze


Alfa Romeo 164 poradnik kupującego

Chcesz kupić? Przeczytaj!

więcej... →


2CV w Toruniu

Po wielu latach starań nareszcie w Polsce!

więcej... →

Kolejny numer

Newsletter

Tylko u nas


Silniki z Andorii

Emerytowani pracownicy Wytwórni Silników Wysokoprężnych Andoria w Andrychowie przytaczają interesujący epizod z dziejów fabryki. Po II wojnie pod firmą Państwowe Zakłady Metalurgiczne produkowano maszyny młyńskie – mlewniki, łuszczarki, sita. Młynarze płacili workami mąki, ta mąka była wynagrodzeniem dla pracowników. Ot, realia po wyzwoleniu…

więcej... →

 • PF 125p MR75 najważniejsza modyfikacja

  W grudniu minie 50 lat od podpisania umowy z Fiatem na produkcję w Polsce samochodu licencyjnego. Montaż rozpoczął się w FSO 28 listopada 1967 r. Dzisiaj piszemy o najważniejszej modyfikacji tego auta przeprowadzonej 40 lat temu, w wyniku której narodził się przełomowy model MR75.

   

  więcej... →

 • Chevrolet Styleline Deluxe 1950

  Chevrolet Beniamina Gliskiego należy do droższej serii Deluxe. Powstał w belgijskiej montowni General Motors w Antwerpii. Ma standardową, ręczną skrzynkę o trzech przełożeniach z lewarkiem przy kierownicy. Nie darmo Chevrolet zachwalał kanapy mogące pomieścić w komforcie trzy osoby w rzędzie!

  więcej... →

 • Sokól 125 pierwszy, powojenny, warszawski

  Kiedy pierwszy raz zobaczyłem ten motocykl, właściciel na moje nieśmiałe pytanie odpowiedział: „Nigdy go nie sprzedam”, ...takich motocykli się nie sprzedaje, po mojej śmierci”, itp. Pożyczył mi jednak klamki do odlewania oraz przełączniki. Opowiadał, że brał udział w licznych zlotach, a nawet że ścigał się z Junakami !?

  więcej... →

 

 

OkladkaAutomobilista_m.jpg4rphautombuk.jpgBARDZODOBRY.jpgWirymae.jpg728x90.jpg

3 główne artykuły

Z ARCHIWUM AUTOMOBILISTY (12/2006)

Wiesław Wiatrak wspomina historię powstania Beskida!

więcej... →

Ford na pustynię

Pojawił się ostatnio w Polsce samochód z wyposażeniem LRDG. Jest to Ford GPW przygotowany dla dwuosobowego patrolu z dużą ilością benzyny i wody w kanistrach.

więcej... →

38. Rajd Beskidzki

8-12 lipca, ponad 70 pojazdów, w tym ponad 20 sprzed 1945 r., baza w hotelu Jawor, dobre drogi, piękne widoki, itinerer bezbłędny, atrakcje na trasie, konkurencje w zasięgi możliwości każdego uczestnika i jego pojazdu!