Aktualności

11/09/2016
Automobilista w październiku 2016!

Temat numeru: AMG – poprawiania najlepszego czyli jeszcze lepsza Gelenda! Najciekawsze koncepty – przegląd showcars począwszy od lat 30. i słynnej Motoramy. Historia Škody 1000MBX – hardtop na miękko. Klima w Tarpanie?! – niesamowity epizod Tarpana na Wyspach Brytyjskich! Peugeot 205 T16 – B-grupowe monstrum bez kompromisów! Dla motocyklistów – rozszyfrowujemy A.J.S.-a i elektryczna OSA. Dla wszystkich – polska myśli techniczna na księżycu czyli moon buggy. Porady – uzdrawianie gaźnika inaczej!

więcej... →

W tym numerze


Gaźniki - nowe podejście

Gaźnik to jeden z najbardziej newralgicznych elementów pojazdu, od niego zależy rozruch i łatwość eksploatacji. Dobrze działający gaźnik zapewnia płynną i bezstresową jazdę pozwalając właścicielowi delektować się wszystkimi przyjemnościami, jakie zapewnia oldtimer. Jak zatem rozwiązać problem prychającego czy zalewającego się gaźnika?

więcej... →


Filtry kabinowe

To, że podczas jazdy możemy czuć się bardziej zmęczeni, niekoniecznie musi zależeć od natężenia ruchu czy warunków na drodze. Przyczyną może też być panująca na pokładzie „gęsta atmosfera” lub po prostu... zanieczyszczone powietrze. A swoją drogą, doczekaliśmy czasów, kiedy samochód musi chronić swoich pasażerów przed środowiskiem naturalnym!*

 

więcej... →

Kolejny numer

Newsletter

Tylko u nas


Klima w Tarpanie?!

Dawno minęły czasy, kiedy uzupełnieniem rodzimego pejzażu z polami i PGR-ami w tle był specjalnie do tej scenerii zaprojektowany i produkowany do końca lat 90. Tarpan. Pisaliśmy już o nim w nr 6/16 „Automobilisty” i z pewnością jeszcze nie raz powróci on na strony naszego miesięcznika. Tym razem pokazujemy Tarpana jako samochód ze wspomnień i do tego z miejsc, które nie powinny być z nim w ogóle kojarzone!  

 

więcej... →

 • A.J.S. M2

  A.J.S. – któż nie zna mającego premierę w końcu 1948 r. Boy’s Racera – wyścigowego „motocykla dla chłopców”? Ta jednocylindrowa 350-tka o fabrycznej nazwie 7R stała się jednym z najpopularniejszych pojazdów wyścigowych w historii motocyklizmu.

  więcej... →

 • Kanadyjsko-amerykański McLaughlin

  Model z 1919 r. był nader nowoczesnym samochodem. Przede wszystkim miał 6-cylindrów i górnozaworowy rozrząd, opatentowany notabene przez Davida Dunbara Buicka w 1902 r. Osiągał wysoką, jak na owe czasy moc 60 KM, mierzoną na „nagim” silniku.

  więcej... →

 • Polacy na Księżycu?

  Czy Polska - kraj bez bogatego dziedzictwa w dziedzinie przemysłu motoryzacyjnego może ubiegać się o szczególne miejsce w światowej historii motoryzacji? Tak! Odpowiedź zaklęta jest w trzyliterowym skrócie - LRV - Lunar Roving Vehicle.

  więcej... →

 

 

Autom10_2016198m.jpg728x90.jpg

3 główne artykuły

Z ARCHIWUM AUTOMOBILISTY (12/2006)

Wiesław Wiatrak wspomina historię powstania Beskida!

więcej... →

Gala Oldtimerów W Topaczu

Już od 6 lat wśród wszystkich, którzy interesują się zabytkową motoryzacją, hasło „Topacz” ma szczególne znaczenie. Tak właśnie potocznie się mówi o MotoClassic Wrocław. Tegoroczna edycja to moja pierwsza wizyta w Topaczu. Ciekawa byłam, dlaczego właśnie ta impreza wywołuje tak wielkie emocje.

więcej... →

Lwy salonowe czyli koncepty w historii motoryzacji

Showcars – samochody koncepcyjne – mają rozbudzać marzenia i dawać widzom przedsmak tego, co czeka ich w przyszłości. Do produkcji seryjnej trafiają tylko nieliczne. W latach 50. z USA do Europy przyszła moda na pokazywanie pojazdów przyszłości. Tak chciano kusić nabywców, by pozostali wierni marce. Pokażemy sukcesy, niedocenionych pionierów technologii i kamienie milowe w rozwoju stylistyki pojazdów.