Zaloguj się

Ubezpieczenia OC klasyków

Jerzy Kossowski: Jak oceniacie kolejny rok funkcjonowania waszej oferty?

 

Paweł Kramarski: Jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni. Opracowanie autorskiego projektu ubezpieczeń zajęło nam trochę czasu, ale cieszymy się z efektów. Chyba dobrze oceniliśmy potencjał kolekcjonerów – pasjonatów, którzy zaakceptowali nasze rozwiązania, bo ubezpieczyliśmy kilkanaście tysięcy pojazdów powyżej 25. roku eksploatacji. Wśród naszych klientów mamy właścicieli całkiem pokaźnych kolekcji, jak również osoby posiadające tylko jednego klasyka. Jednak największą satysfakcję odczuwam, gdy widzę setki ubezpieczonych Fiatów 126p, bo mam poczucie, że dzięki przystępnym składkom za OC udaje nam się „podtrzymywać życie” dawnej polskiej motoryzacji. 

 

J.K.: Nie ukrywam, że sam przeniosłem swój ponad 70-letni samochód zabytkowy do Compensy, dzięki czemu otrzymałem bardzo znaczące zniżki w stosunku do poprzednich umów ubezpieczeniowych i będę to kontynuował. Jednak mój samochód to już staruszek, a jak wygląda sprawa nowszych pojazdów?

 

Karol Domżała: Nasz model taryfy preferuje pojazdy ponad trzydziestoletnie. Podkreślam słowo pojazdy, bo mamy już sporo ubezpieczonych jednośladów, ciężarówek, autobusów, a nawet ciągników. Ta cezura 30 lat sprawdziła się i od tego wieku stawki ubezpieczeniowe zaczynają się znacząco zmniejszać. Im pojazd starszy, tym są niższe.

 

J.K.: Czy tylko wiek pojazdu ma, wobec tego znaczenie?

 

K.D.:  Absolutnie nie. Staramy się patrzeć na właściciela youngtimera lub oldtimera kompleksowo. Mając kilka aut, nie sposób poruszać się nimi wszystkim naraz, jednak ubezpieczenia trzeba wykupić na każdy. Dlatego w Compensie na wysokość składki ubezpieczeniowej wpływa liczba posiadanych samochodów. Zresztą motoryzacja to nie tylko 4 kółka, to też motocykle. Nasi klienci mogą skorzystać z promocji, którą nazwaliśmy „6 Kół” – właściciele motocykli (nowych lub zabytkowych) otrzymują u nas dodatkowe zniżki na każdy posiadany samochód. Wszystkie pojazdy muszą gdzieś stać, toteż za ubezpieczenie nieruchomości, w której są trzymane, dodajemy zniżki na OC. Do tego dochodzą również zniżki na współczesne pojazdy używane na co dzień, o ile ubezpieczamy już klasyka. Przyświeca nam tutaj prosta idea: im więcej umów ubezpieczeniowych w Compensie, tym mniejsza cena każdej z nich.

 

Ubezpieczenia OC klasykówUbezpieczenia OC klasyków
Ubezpieczenia OC klasyków

J.K.: Co ciekawego oferujecie w tym roku?

 

K.D.: W tym roku obchodzimy trzydziestolecie istnienia Compensy i chcemy to uświetnić oferując właścicielom pojazdów klasycznych jubileuszową promocję nazwaną przez nas 3x30. Polega ona na tym, że posiadacze 30-letnich i starszych samochodów, którzy ukończyli 30 lat, otrzymują od nas dodatkową zniżkę 30% na ubezpieczenie OC. Mamy nadzieję, że staniemy się dla kolekcjonerów i pasjonatów towarzystwem pierwszego wyboru.

 

J.K.: Jak wygląda sprawa ubezpieczeń Auto Casco, o których rozmawialiśmy rok temu?

 

P.K.: Temat nie jest prosty. Cały czas pracujemy nad dokładnym rozpoznaniem potrzeb środowiska kolekcjonerów, bo jest to ważny element naszej przyszłej oferty. Jak wiadomo, ubezpieczenie AC w największym stopniu zależy od wartości pojazdu. Przy pojazdach współczesnych jest ona stosunkowo łatwa do ustalenia, ale przy zabytkach kwestia jest dużo bardziej skomplikowana. Szczególnie dotyczy to pojazdów polskiej produkcji, które raczej nie występują w uznanych cennikach europejskich, a w Polsce mających ogromną rozpiętość cen.

 

J.K.: Myślę, że bardzo wielu kolekcjonerów czeka na dobrą ofertę ubezpieczenia Auto Casco, bo mamy już wiele kolekcji, w skład których wchodzą naprawdę drogie pojazdy, ale głównie stojące w garażach lub na wystawach. Z tego powodu głównym zmartwieniem ich posiadaczy nie jest kwestia ubezpieczenia wypadkowego, ale asekuracja przed całkowitą utratą pojazdu w wyniku kradzieży, spalenia itp.

 

K.D.: Wielu pracowników Compensy interesuje się klasyczną motoryzacją i zna jej problematykę, a kilkanaście osób jest już właścicielami klasyków. Wypracowaliśmy pewien pomysł na AC i nosimy się z zamiarem wdrożenia go, jednak wcześniej chcemy poznać opinię posiadaczy pojazdów na ten temat. Badamy rynek i preferencje właścicieli klasyków i za jakiś czas planujemy wystąpić także z ofertą Auto Casco.

 

J.K.: Chętnie przyłączymy się czynnie do takiego sondażu, bo uważamy, że to jest bardzo ważna sprawa. Mam jeszcze jedno pytanie – czy przy ubezpieczeniu OC pojazdu zabytkowego ważne jest to, czy posiada on status zabytkowego, czyli posiada tzw. żółte tablice?

 

K.D.: Podkreślam to za każdym razem, kiedy tylko mam okazję. W przypadku Compensy kolor tablic nie ma dla nas żadnego znaczenia. Warto zatem przyjrzeć się naszej ofercie, bo w wielu segmentach może ona być naprawdę satysfakcjonująca dla pasjonatów klasycznych pojazdów.

 

 

 

Polityka Prywaności