Zaloguj się

Jak kupować Mercedesa Pagodę?

Podejmując decyzję o zakupie, musimy poznać odpowiedź na pytanie o swoje preferencje – mamy do wyboru 3 warianty silnikowe. Każda z nich jest sześciocylindrowym, rzędowym motorem benzynowym. Wersje 230 i 250 mają bardzo podobne osiągi, natomiast 280 jest o 20 KM mocniejsza.

W przypadku samochodów klasycznych bardzo często ilość wyprodukowanych egzemplarzy stanowi ważną składową rzutującą na wartość pojazdu. Pagoda stanowi wyjątek, ponieważ najcenniejsze są egzemplarze serii 280, następnie 230, a dopiero na końcu najrzadsze 250. Wielokrotnie podczas spotkań branżowych oraz rozmów kuluarowych podnosiliśmy ten temat i nikt nie potrafi udzielić jasnej odpowiedzi, dlaczego rynek ukształtował się w ten sposób. Z mojego, technicznego punktu widzenia żaden z tych silników nie jest bardziej awaryjny, obarczony wadą produkcyjną. Każdy będzie dawał dużą przyjemność z jazdy. Świętym Graalem wyznawców religii Pagody jest wersja 280, z manualną 5-biegową skrzynią dostarczaną przez firmę ZF i dyferencjałem o ograniczonym poślizgu, natomiast najtańszą będzie wersja „California Coupé”, czyli samochód bez miękkiego, składanego dachu.

Jak kupować Mercedesa Pagodę?Jak kupować Mercedesa Pagodę?
Jak kupować Mercedesa Pagodę?

 

Przed rozpoczęciem poszukiwań należy zadać sobie pytanie: czy auto ma być do jazdy czy stanowić stabilną lokatę kapitału? Ma pełnić funkcje użytkowe czy wystawiennicze? Przystępując do oceny wybranego egzemplarza warto kilka elementów, które będą miały ogromny wpływ na wartość pojazdu oraz mogą w istotny sposób kształtować negocjacje ostatecznej ceny zakupu.

 

  1. Rozkodowanie tabliczki konfiguracyjnej

 

Tabliczka znajduje się przy krawędzi lewego błotnika, w komorze silnika. Znajdziemy tu numer nadwozia oraz informacje związane z kolorem lakieru. Odnalezienie w sieci palety kolorów dostępnych w okresie produkcji nie przysporzy większych problemów. Kod lakieru składa się z trzech cyfr oraz litery. Cyfry odpowiadają za barwę, a litera oznacza dostawcę receptury. Pagodę można było zamówić w jednym z 47 kolorów. Z tej tabliczki odczytamy, czy auto powinno posiadać automatyczną (12) czy manualną (10) skrzynię biegów. Trzy lub cztery ostatnie cyfry powinny znajdować się na elementach karoserii.

Polityka Prywaności