Zaloguj się

Glaserati

Włoski stylista cieszył się w owym okresie doskonałą renomą i był również autorem wielu modeli legendarnej marki Maserati. Przypuszczać można, że ich widok zainspirował ambitnych dyrektorów firmy Glas i w efekcie powstał pomysł opracowania własnego ekskluzywnego coupé z widlastym ośmiocylindrowym silnikiem, którego karoseria do złudzenia przypominała Maserati Mexico. Zaskakujące dla dziennikarzy i publiczności auto debiutowało we wrześniu 1965 r. na frankfurckiej wystawie IAA jako Glas 2600 V8 i błyskawicznie ochrzczone zostało jako „Glaserati”. Samonośna, 4-/5-miejscowa karoseria posiadała wiele elementów typowych dla innych projektów firmy Frua, takich jak np. filigranowe słupki dachowe, mocno przeszkloną kabinę i modne „kanciaste” reflektory. Ciekawe, że kompletne stalowe nadwozia dostarczała włoska firma Maggiora z Turynu, która była również producentem karoserii coupé serii GT.

Po prezentacji krytykowano krótki rozstaw osi (2500 mm – czyli dokładnie tyle samo co w modelu 1700), który nie tylko psuł elegancką linię nadwozia, ale miał co gorsza negatywny wpływ na własności drogowe auta. Jego wymiary zewnętrzne (długość /szerokość /wysokość) wynosiły 4600 / 1750 / 1380 mm, a rozstawy kół 1420 i 1400 mm. Masę własną szacowano na 1350 kg.

GlaseratiGlaserati
Glaserati

Do napędu użyto chłodzonego cieczą silnika V8 (z cylindrami rozstawionymi pod kątem 90 stopni) o pojemności skokowej ok. 2576 ccm (średnica cylindra 75 mm, skok tłoka 73 mm) i mocy 110 kW przy 5600 obr./min. Głowice wykonane były z lekkich stopów, a pojedyncze wałki rozrządu napędzano przez paski zębate. Dwa bloki cylindrów V8 zapożyczono praktycznie z modelu 1300. W układzie zasilania wykorzystano trzy dwugardzielowe gaźniki Solex 35DDIS. Napęd przenoszony był na tylne koła przy użyciu suchego, jednotarczowego sprzęgła oraz 4-stopniowej skrzyni biegów.

Dodajmy, że w pierwszych publikacjach z 1965 r. była jeszcze mowa o mocy 103 kW, co wytłumaczyć można niższym pierwotnie stopniem sprężania (9, a w seryjnych autach 9,2) oraz faktem zastosowania w pilotowych egzemplarzach tylko dwóch gaźników.

Polityka Prywaności