Zaloguj się

Pagodami nad Morze Śródziemne

Trwająca już blisko dwa lata pandemia odcisnęła piętno na branży związanej z klasyczną motoryzacją. O ile w sezonie 2020 odwołano zdecydowaną większość europejskich imprez, to ostatni sezon był już obfitszy w wydarzenia. Większość wystaw, zlotów i rajdów odbyła się, choć nie zawsze w tradycyjnym terminie. Spragnieni wrażeń miłośnicy oldtimerów przyjęli to z radością.

Wśród „spragnionych” byli również członkowie W113 Pagoda SL Klub Polska. Wybór padł na dwie imprezy na południu Europy: Raid dell’Etna na Sycylii oraz Tour du Peloponesse w Grecji. Przygotowania do wyprawy rozpoczęły się już w styczniu 2021. Na 8 klubowych załóg czekała trasa o długości 3300 km, prowadząca w przeważającej części w górzystym terenie i to w warunkach rajdowej rywalizacji. Dlatego dobre przygotowanie aut było kwestią kluczową.

Pagodami nad Morze ŚródziemnePagodami nad Morze Śródziemne
Pagodami nad Morze Śródziemne

Logistyka przedsięwzięcia była sporym wyzwaniem. O ile transport samochodów lawetą do Włoch nie był problemem, to zorganizowanie transportu powrotnego z Grecji napotkało na spore przeszkody. Dlatego postanowiliśmy, że naszą jazdę na kołach rozpoczniemy i zakończymy w Bolonii.

I właśnie stamtąd po odebraniu samochodów z lawety, wyposażeni w solidny zapas części zamiennych wyruszyliśmy 24 września do portu w Livorno. Po trwającej blisko dobę przeprawie promem dotarliśmy do Palermo, miejsca startu Raid dell’Etna.

Rajd Etny 2021 był  już 23. edycją imprezy. Rok wcześniej został odwołany ze względu na pandemię. Miała ona też wpływ na tegoroczną edycję. W porównaniu do lat 2016-2019, w których uczestniczyło kilku członków naszego klubu, organizatorzy ograniczyli udział publiczności. Sprawiło to, że impreza która corocznie gromadziła tłumy widzów miała wyjątkowo kameralny charakter. Szkoda. Wiemy przecież, jak Włosi kochają samochody i wyścigi…

Trasa rajdu liczyła ok. 1000 km i wiodła z Palermo przez Syrakuzy do Katanii. Pierwsze próby czasowe odbyły się na trasie słynnego Targa Florio, rajdu rozgrywanego w latach 1906-1977, którego zwycięzcami byli m.in. Tazio Nuvolari i Stirling Moss. Klasyczna trasa jest bardzo kręta i ma już zdecydowanie najlepsze lata za sobą.

Polityka Prywaności