Zaloguj się

Muzeum Moped Retro Kasina Wielka

Niezwykłe jest to, że do muzeum jedzie się bardzo nowoczesnym wyciągiem krzesełkowym przystosowanym, tak jak i podjazdy, dla osób na wózkach. Wyciąg posiada także zaczepy dla rowerów, gdyż są tu przygotowane trasy rowerowe dla miłośników MTB, a zimą oczywiście funkcjonują narciarskie trasy zjazdowe. Można także wejść trasą pieszą. Na miejscu jest restauracja serwująca posiłki w rozsądnych cenach. Czego więc jeszcze potrzeba odwiedzającym? Widoków! O tym też nie zapomniano i jest tu ogromny taras widokowy, z którego przy dobrej pogodzie można oglądać Tatry, Babią Górę i piękne okolice. Byłem, oglądałem.

Muzeum Moped Retro Kasina WielkaMuzeum Moped Retro Kasina Wielka
Muzeum Moped Retro Kasina Wielka

Wracam jednak do ekspozycji motorowerowej – zadbano o pełną różnorodność i są tu jednoślady z kilkunastu krajów, a wśród nich prawdziwe perełki jak Husqvarny, DKW czy Ducati, a niektóre jak np. Zȕndapp K48 czy mała Honda mają niezwykłą historię. Opisanie tylko tych najciekawszych zajęłoby cały numer „Automobilisty”.

Jak się dowiedziałem, w kolekcji znajduje się około 400 mopedów, co pozwala na okresowe podmiany ekspozycji, liczącej aktualnie około 100 egzemplarzy.  W planach jest udostępnianie tych popularniejszych jak Komary, Rysie czy Simsony do jazdy na placyku poniżej muzeum. To dla wielu może być nostalgiczny powrót do dawnych czasów, a dla młodszych zakosztowanie wrażeń sprzed dziesięcioleci.

Jestem pod dużym wrażeniem pomysłu na takie muzeum, jak i jego realizacji, dlatego polecam to miejsce przy okazji podróży w tych okolicach. Jak wspomniałem, latem jeżdżący na rowerach górskich znajdą tu świetne trasy, a zimą narciarze też nie wyjadą bez wielu wrażeń. Jedni i drudzy w przerwach zapewne obejrzą kolekcję muzealną.

Muzeum czynne jest od czwartku do niedzieli, ale grupy mogą się umawiać inaczej. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.mopedretro.pl

Polityka Prywaności