Zaloguj się

Amphicar nad Zalewem

Pomimo że Amphicar został kupiony jako jeżdżący (prezentowany był na naszym stoisku na Auto Nostalgii w roku 2018), to do stanu oryginalnego w okolicach niemieckiej „1” było mu daleko. O pływaniu, ze względu na korozję nawet mowy nie było. Trzyletni remont z drobiazgowym zbliżaniem się do zaplanowanego stanu, został uwieńczony zarejestrowaniem go jako pojazdu zabytkowego i... wpisaniu do ewidencji Polskiego Związku Motorowodnego jako motorówka. Jako anegdotę można podać fakt, że posiada dwa ubezpieczenia – jedno jako samochód lądowy i drugie jako motorówka. Z tymi amfibiami był też problem ubezpieczeniowy w USA dokąd trafiła większość Amphicarów. W tej sytuacji można więc było śmiało przyjechać na kołach nad Zalew i wjechać (zwodować?) do wody.

Amphicar nad ZalewemAmphicar nad Zalewem
Amphicar nad Zalewem

Amphicara zaprezentowali właściciel pan Mieczysław Chmielik i jego syn Piotr. Obydwaj nie są zawodowymi mechanikami samochodowymi, pierwszy jest profesorem medycyny, a drugi doktorem inżynierem, co udowadnia, że do realizacji takich ambitnych zadań nie trzeba być samochodziarzem. Wystarczy zamiłowanie do dawnej techniki i marzenia! Wybranym miejscem była gościnna Przystań 360 w Zegrzu Południowym i w jakiś cudowny sposób została zamówiona pogoda, jakiej tylko można było sobie wymarzyć. Na miejsce przyjechało kilka zabytkowych samochodów i spore grono znajomych oraz zaproszonych gości.  

Pierwszy wjazd wywołał wspomniane już pytania i spore emocje, ale jak się okazało, samochód nie tylko dobrze jeździ, ale w wodzie też daje sobie znakomicie radę. Miałem okazję kiedyś pływać jako pasażer KDF Schwimmwagenem, a także LUAZ-em, więc popłynięcie Amphicarem dało mi możliwość ich porównania. Schwimmwagen budził wiele niepokoju bardzo niską linią wodną, która byłaby niezwykle ryzykowna przy większym obciążeniu i fali, a LUAZ mając także dość niską linię wodną, miał napęd i sterowanie tylko kołami jezdnymi. Co prawda obydwa miały napęd na cztery koła, ale i tak wyjazd z wody był możliwy tylko na płaskim, piaszczystym podejściu i płaskim brzegu.

Polityka Prywaności