Skala na każdą kieszeń #3

Skala na każdą kieszeń #3

#3. Citroën 2CV

Niby nic wielkiego, ot, zwykły tani resorak. Dziś w sprzedaży raczej niedostępny, ale jeszcze do niedawna występujący dość licznie w większości sklepów zabawkarskich. Wobec tego, po co o nim pisać? Odpowiedź jest jedna, ale za to wyczerpująca: pisać o nim warto, bo to Citroën 2CV.

Wielosezonowy hit

Są samochody, które nie dbają o motoryzacyjne mody i trendy. Takim samochodem był Mini Morris, Volkswagen Garbus, takim samochodem był też Citroën 2CV. Francuzi produkowali go od 1949 do 1990 r. 41 lat! Dziś rzecz niebywała, wręcz nie do pomyślenia. Trzeba jednak pamiętać, że 2CV zadebiutował zaraz po wojnie (gotowy był tuż przed jej wybuchem, jednak z przyczyn oczywistych nie trafił do produkcji). Odbudowujące się, ubogie społeczeństwo potrzebowało taniego samochodu do jazdy. 2CV był trwały, dość tani, więc popularność zdobył bez problemu. Określenie „najbrzydsze auto świata”, choć niekiedy spotykane, nie powinno być traktowane serio. Motoryzacja wydała na świat całe mnóstwo znacznie szkaradniejszych tworów. 2CV ma sporo uroku. Specyficznego, ale jednak uroku.

Niemiecka robota

Zielone autko ze zdjęć jest w mojej kolekcji mniej więcej od 2005 r. Jest wyrobem niemieckiej firmy Siku (czyt. Ziku). Producent zadbał o interesujący i pożyteczny detal: na podwoziu umieścił informacje o podstawowych danych technicznych Citroëna. Możemy dzięki temu dowiedzieć się, że pierwowzór opisywanego tu 2CV był w stanie rozpędzić się do 110 km/h, miał 2-cylindrowy silnik o pojemności 602 ccm i moc ledwie przekraczającą 21 kW. Umieszczanie podobnych informacji to już tradycja niemieckiego producenta. Nie ma tylko nic na temat skali, ale można domyśleć się, że chodzi o 1/75. To, że „Cytryna” pochodzi jeszcze ze starej dobrej szkoły Siku, poznać można po metalowym podwoziu, co wzmacnia wrażenie solidnej roboty. Niby detal, ale wart odnotowania, tym bardziej że dziś nie jest już stosowany.

Kolory, kolory…

Pierwszy 2CV z logiem Siku pojawił się w roku 1957. Był malowany na szaro i dość znacznie różnił się od tego, który widać na naszych zdjęciach. Drugi wypust 2CV charakteryzował się bardziej różnorodnymi kolorami. Poza ciemnozielonym można było znaleźć też żółty, turkusowy, czerwony, limonowy. Warto wspomnieć też o wersji z zakrytym dachem, jednak znaleźć ją dziś jest już trudno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *